Naturalne kosmetyki

Naturalne kosmetyki - Radiopisz.plPomyśl czy nie byłoby lepiej zastąpić zwykłe kosmetyki, kosmetykami stworzonymi wyłącznie z naturalnych składników? Artykuły kosmetyczne naturalne idealnie nadają się dla ludzi z uczuleniami. Zwyczajne produkty zakupione w drogeriach mogą okazać się za bardzo agresywne. Kosmetyki naturalne są neutralne dla skóry i mogą być wykorzystane do każdego rodzaju skóry. Zatem z czego tak właściwie najczęściej produkowane są kosmetyki naturalne? Zazwyczaj są to naturalne ekstrakty, olejki eteryczne, wyciągi roślinne lub wosk pszczeli. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pojawią się w składzie jakieś składniki pochodzenia zwierzęcego jak mleko lub lanolina.

Co jest istotne przy wyborze?

Składniki powinny pochodzić ze specjalnych upraw – z troską o to, aby pochodziły z niezanieczyszczonych upraw. Przy dokonywaniu wyboru musimy koniecznie wziąć pod uwagę skład, ponieważ można być uczulonym na niektóre składniki. Nadmiar ziół czy aromatów może spowodować zaczerwienienie skóry, wysypkę lub pojawienie się krostek. Wybrany kosmetyk nie powinien zawierać sztucznych barwników, związków chemicznych, konserwantów, parabenów, SLES, parafiny, PEG-i i silikonów.

Dobre kosmetyki naturalne – jak je rozpoznać?

Rynek jest przepełniony markami, które mają w swojej ofercie kosmetyki naturalne. Ale czy rzeczywiście kosmetyki opisywane jako „bio” lub „eko” są naturalne? Na nasze nieszczęście nie każdy produkt jest autentyczny, a producenci chcą tylko złapać klientów na hasło reklamowe. Konsument musi być więc bardzo ostrożny. Składniki na opakowaniu powinny wykazywać nazwę i ilość składników od tego, którego jest najwięcej. W zasadzie im mniej składników, tym dla nas lepiej. Składniki użyte do produkcji danego kosmetyku powinny być w 100% naturalne. Dopuszcza się, aby gotowy produkt miał w sobie maksymalnie 5% substancji syntetycznych. Pamiętać należy, że żadna marka kosmetyku, ani oznaczenie nie daje gwarancji co do jakości, dlatego warto wybierać produkty certyfikowane.