Borelioza – poważny problem

Z roku na rok w naszym kraju obserwuje się coraz więcej kleszczy i coraz częstsze zachorowania na boreliozę. Przyczyną tego zjawiska są za krótki i za ciepłe zimy. Zdaniem uczonych ów pajęczaki są jednymi z najbardziej niebezpiecznych przedstawicieli królestwa zwierząt na świecie. Średnio jeden na cztery kleszcze może zarazić boreliozą, więc niesamowicie istotne jest pozbycie się kleszcza bardzo szybko po ukąszeniu oraz obserwowanie własnego stanu zdrowia.

kleszcz na ludzkiej skórze

Czym jest borelioza?

Borelioza jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borellia, a nosicielami przypadłości są pajęczaki Ixode. Do infekcji dochodzi wówczas, gdy zarażony pajęczak, kłując swoją ofiarę, produkuje ślinę oraz wytwarza zawartość jelita środkowego. Krętkowica kleszczowa jest chorobą dotykającą wiele narządów. Krętkowica kleszczowa to najpowszechniej występująca choroba odkleszczowa i najpowszechniej pojawiająca się choroba zakaźna wśród Polaków. Nieleczona występuje u człowieka w kilku etapach: etap infekcji zlokalizowanej, infekcja rozproszona oraz etap infekcji przewlekłej.

 

Objawy boreliozy i etapy infekcji

Etap infekcji zlokalizowanej

Rumień wędrujący- do dwudziestu jeden dni od ukąszenia w miejscu występowania pajęczaka pojawia się plama rumieniowa bądź jedna grudka. Wyprysk szybko się powiększa, a miejsce ukłucia jest czerwone najbardziej. Mogą pojawiać się też pęcherzyki.
Gorączka,
Silne bóle głowy,
Bóle stawów,
Dreszcze,
Ogólne osłabienie,
Chłoniak limfocytowy- pojawia się u jednej dziesiątej zainfekowany. Jest to bezbolesny, bordowy wytwór.

Infekcja rozproszona

Zapalenie stawów,
Zapalenia serca,
Stan zapalny nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

Infekcja przewlekła

Zanikowe zapalenie skóry.
Borelioza układu nerwowego- występuje u dziesięciu procent chorych. Polega na zaburzeniu czucia, porażeniu nerwów oraz zaburzeniu funkcji poznawczych i pamięci.
Delikatne zapalenie mięśni.

generator plazmowy do leczenia boreliozy

 

Diagnostyka i leczenie boreliozy

Główną rolę gra rozpoznawanie serologiczne, jednak gdy u chorego występuje rumień wędrujący, wynik nie ma znaczenia, bo wynik może wyjść nieprawdziwy. W przypadku neuroboreliozy konieczna jest diagnostyka płynu mózgowo-rdzeniowego. Coraz bardziej popularna wśród pacjentów jest badanie skanerem F-Scan 4. F-Scan jest odmianą dla tradycyjnego biorezonansu (tu strona www przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl)

Najczęściej krętkowicę kleszczową leczy się antybiotykoterapią. Wybór pomiędzy penicyliną, cefalosporyną a tetracykliną zależy od etapu przypadłości. Przeważnie leczenie trwa od dwudziestu jeden dni do dwudziestu ośmiu dni. Terapia antybiotykami jest skuteczna w niecałych stu procentach. Inną metodą leczenia jest zastosowanie generatora plazmowego RPZ-15. Generator skutecznie pozbywa się bakterii w organizmie.